شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا برای دانشجویان ایرانی

رشته تحصیلی فیزیوتراپی که در حوزه علوم سلامت قرار می‌گیرد، یکی از رشته‌های پرطرفدار در ایران و خارج از کشور است و بازار کار مناسبی هم دارد.

اگر شما نیز علاقمند به ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در خارج از کشور هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله پیش رو را که در زمینه شرایط تحصیلی رشته فیزیوتراپی در کانادا (کشور محبوب بسیاری از مهاجرین) است را مطالعه فرمایید.

معرفی رشته تحصیلی فیزیوتراپی در کانادا

رشته فیزیوتراپی (Physiotherapy) که گاهی اوقات Physic Therapy و یا Rehabilitation Therapy نیز نامیده می‌شود، علمی میان‌رشته‌ای و شاخه‌ای از حوزه پزشکی و علوم سلامت است. دانشجویان در طول دوره‌های کارشناسی و ارشد، می‌توانند روش کمک به اختلالات جسمانی و حرکتی افراد را یاد بگیرند. 

یادگیری دروس فیزیولوژی، رفلکسولوژی، سیستم حرکتی در این رشته الزامی است و در نهایت، بعد از گذراندن دروس مربوط به بیماری ها و اختلالات مربوط به هر بخش، دانشجویان دوره کلینیکی را نیز در بیمارستان‌ها آموزش خواهند دید.

افردای که علاقمند به ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی فیزیوتراپی هستند، می‌توانند یک حوزه خاص را انتخاب و در آن زمینه تحقیق کنند.

همچنین افراد علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی می‌توانند مدرک دیپلم فیزیوتراپی را در یکی از زیر شاخه‌های آن، مانند ماساژ درمانی، تنفس درمانی و ... دریافت کنند. این دوره بسته به کالج و یا دانشگاهی که انتخاب می‌کنید ممکن است بین 16 ماه تا 36 ماه زمان نیاز داشته باشد.

علاوه بر آن، دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای فیزیوتراپی نیز در دانشگاه‌های کانادا تدریس می‌شود. در ادامه، لیستی از برخی از دروس فیزیوتراپی در دوره های لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا در کالج و دانشگاه‌های کانادا ارائه شده است:

 

ارگونومی تغذیه وتمرینات ورزشی
فیزیولوژی غدد تمرینات درمانی آناتومی و فیزیولوژی
الکتروتراپی نظریه‌های ماساژ و تمرینات آن
مهارت‌های پایه برای کار با کودکان دارای معلولیت آناتومی عملکردی انسان
درد درمانی علوم اعصاب
توانبخشی پزشکی سیستم حرکتی و یادگیری
مطالعات حرکتی ابزارهای بیومکانیکی و اندازه‌گیری دقیق

 

شرایط اپلای رشته فیزیوتراپی در کانادا

شرایط کلی پذیرش تحصیلی رشته فیزیوتراپی در کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف کانادا و با توجه به شرایط افراد تا حدی متفاوت است، اما در ادامه شرایط کلی ارائه شده است:

 

شرایط پذیرش دوره کارشناسی فیزیوتراپی در کانادا

 

 • مدرک زبان با نمره حداقلی تافل IBTر: 84 تا 90 و نمره حداقلی آیلتس 6.5 (در کالج و دانشگاه‌های مختلف)
 • ریز نمرات دروس زیست شناسی، شیمی و ریاضی
 • رزومه و مدارک تحصیلی 
 • انگیزه نامه

 

شرایط پذیرش دوره تحصیلات تکمیلی فیزیوتراپی در کانادا

 

 • مدرک زبان با نمره حداقلی تافل IBTر: 86 تا 100 و نمره حداقلی آیلتس 6.5 تا 7.5 (در کالج و دانشگاه‌های مختلف)
 • ارائه مدرک کارشناسی فیزیوتراپی و یا سایر مدارک مرتبط (تربیت بدنی، فیزیولوژی ورزشی، زیست شناسی)
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • پذیرش استاد مربوطه
 • حداقل معدل B برای دانشگاه‌های مختلف (GPA=3)

هزینه و شهریه تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

مساله هزینه، یکی از موارد اصلی انتخاب دانشگاه و یا کالج تحصیلی است. در ادامه در دو جدول جداگانه، لیستی از میزان هزینه‌های تحصیل رشته فیزیوتراپی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها اشاره شده است: 

 

رشته تحصیلی

(مدرک دیپلم و کارشناسی)

دانشگاه و یا کالج دوره تحصیل بر حسب سال هزینه کل دوره بر حسب دلار
علوم سلامت (تنفس درمانی) دانشگاه تامسون ریورز 4 52,962.71
دیپلم تنفس درمانی دانشگاه تامسون ریورز 3 39,722.03
دیپلم تفریح درمانی دانشگاه ساسکاچوان 2 20,489.74
کارشناسی تفریح درمانی کالج سنکا (Seneca College) 4 54,948.82
کارشناسی توانبخشی جامعه دانشگاه کلگری 4 56,136.20
دیپلم تنفس درمانی کالج اونتاریو 3 28,519.28

 

جدول زیر نیز لیست رشته‌های فیزیوتراپی در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را به همراه دانشگاه و هزینه‌های تحصیلی نشان می‌دهد:

 

رشته (تحصیلات تکمیلی) دانشگاه و یا کالج دوره تحصیل بر حسب سال هزینه دوره بر حسب دلار
علوم توانبخشی دانشگاه آلبرتا 2 16,070.53
دکترای علوم توانبخشی دانشگاه آلبرتا 4 28,971.52
دکترای علوم توانبخشی دانشگاه بریتیش کلمبیا 3 20,147.43
ارشد فیزیوتراپی دانشگاه وسترن 2 16,146.80
ارشد مطالعات حرکتی دانشگاه نیوبرانزویک 2 5,571.92
ارشد مطالعات حرکتی و علوم سلامت دانشگاه یورک 1 4,803.06

 

اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره هزینه‌های زندگی و تحصیلی درباره دانشگاه کانادایی مورد نظر خود بدانید، می‌توانید از مشاوران کانادا اپلای راهنمایی بخواهید.

 زمان ثبت نام برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا

با توجه به دانشگاه و یا کالجی که برای ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا انتخاب می‌کنید، می‌توانید در ترم‌بهار (ماه می)، ترم پاییز (سپتامبر) و یا ترم زمستان (ژانویه) تحصیل خود را آغاز کنید. 

همچنین برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه تامسون ریورز (Thompson Rivers University) این رشته را در دوره کارشناسی، در سه دوره زمستان، تابستان (ماه می) و پاییز ارائه می دهند و برای ورود به برخی از آنها، مانند کالج نورکواست (Norquest College) فقط در دوره پاییز می‌توانید اقدام کنید. 

در هر صورت، بهتر است، حداقل 6 ماه قبل از آغاز دوره‌ای که مایل هستید، مدارک مربوط را ارسال کرده باشید تا بعد از پذیرش از سوی دانشگاه، بتوانید کارهای مربوط به دریافت ویزا را نیز انجام دهید.

بورسیه فیزیوتراپی در کانادا

دریافت بورسیه تحصیلی در بسیاری از رشته‌ها و از جمله رشته فیزیوتراپی، نیاز به شایستگی‌های تحصیلی مانند معدل، ارائه مقاله و رزومه درسی مناسب دارد. همچنین در ارسال درخواست آن، باید دقت لازم انجام شود.

اگر برای دریافت بورسیه تحصیلی در این رشته، نیاز به مشاوره داشته باشید، می‌توانید با مشاوران کانادا اپلای در تماس باشید، اما در ادامه تعدادی از انواع بورسیه‌های تحصیلی رشته فیزیوتراپی در کانادا ارائه شده است: 

 

1. بورسیه تحصیلی Dr. Singaram Naidoo: این بورسیه از سوی فردی به نام سینگارام نایدو و از سوی دانشگاه ساسکاچوان، به دانشجویان بین‌المللی که در دوره های کارشناسی فیزیوتراپی، علوم، داروسازی، دندانپزشکی و پرستاری تحصیل می‌کنند، فقط یکبار و به مبلغ 1250 دلار اعطا می‌شود. 

2. جایزه تحصیلی به دانشجویان Cardio-respiratory/CPA: این جایزه، به ساکنان ایالت نوااسکوشیا اعطا می‌شود. دانشجویان کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی واجد شرایط می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

3. جایزه یادبود دونا میر (Donna Myers Memorial Award): این جایزه از سوی دانشگاه دالهاوزی، به دانشجویان ایالت نوا اسکوشیا که واجد شرایط هستند و نمرات عالی در رشته فیزیوتراپی کسب کرده‌اند، اعطا می‌شود. 

4. بورسیه Katherine M. Collyer McNally: از سوی دانشگاه مک مستر به دانشجویانی که در رشته پرستاری، فیزیوتراپی و مامایی تحصیل می‌کنند، اعطا می‌شود. 

5. جایزه فیزیوتراپی Morris B.Kohler: از سوی دانشگاه دالهاوزی به دانشجویان ایالت نوااسکوشیا که در دوره های تحصیلات تکمیلی فیزیوتراپی تحصیل می‌کنند، اعطا می‌شود.

لیست دانشگاه های ارائه دهنده فیزیوتراپی در کانادا

اگر مایل هستید با لیست بهترین دانشگاه های کانادا برای رشته فیزیوتراپی آشنا شوید، فهرست 10 گانه زیر بهترین دانشگاه‌های کانادا را در سال 2018 را نشان می‌دهد: 

 

نام دانشگاه رتبه دانشگاه نام دانشگاه رتبه دانشگاه
دانشگاه تورنتو 1 دانشگاه شربروک 6
دانشگاه بریتیش کلمبیا 2 دانشگاه ساسکاچوان 7
دانشگاه مک مستر 3 دانشگاه دالهاوزی 8
دانشگاه آلبرتا 4 دانشگاه کوئین 9
دانشگاه وسترن 5 دانشگاه ویکتوریا 10

 

همچنین توجه داشته باشید که رشته فیزیوتراپی در کانادا، در دانشکده‌های مختلفی ارائه می‌شود: 

 

 • دانشکده علوم سلامت
 • مدرسه علوم توانبخشی
 • دانشکده پزشکی توانبخشی
 • دانشکده پزشکی
 • کالج پزشکی

 

اما در ادامه تعداد دیگری از دانشگاه‌ها و کالج‌هایی که رشته فیزیوتراپی و گرایش‌های آن را در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند، آورده شده است:

 

دانشگاه نیوبرانزویک دانشگاه مک گیل
کالج سنتینال (Centennial University) دانشگاه لاوال
دانشگاه واترلو دانشگاه منیتوبا
دانشگاه لیک هد (Lakehead University) دانشگاه مونترال
دانشگاه یورک دانشگاه اوتاوا
دانشگاه کلگری دانشگاه کبک

 

بازار کار فیزیوتراپی در کانادا

افرادی که بتوانند در رشته فیزیوتراپی فارغ التحصیل شوند، می‌توانند به عنوان دستیار فیزیوتراپ، فیزیوتراپیست، متخصص طب سوزنی و فیزیولوژیست ورزشی در کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های کانادا، مشغول به کار شوند.

فیزیوتراپ‌ها (Physiotherapist) در کانادا، به طور متوسط، 74.003 دلار در سال درآمد دارند. البته افرادی که به تازگی وارد این حوزه شغلی می‌شوند، 32.007 دلار در سال و افراد کاملا باتجربه و با سابقه، 105.953 دلار در سال درآمد خواهند داشت. 

جدول زیر، لیستی از میزان درآمد فیزیوتراپی را در نواحی مختلف کانادا نشان می‌دهد:

 

درآمد فیزیوتراپی بر حسب دلار در سال ایالت‌های  کانادا
نوااسکوشیا 351.523
نیوبرانزویک 105.000
ساسکاچوان 91.650
آلبرتا 90.000
ایالت‌های شمال غربی 90.000
اونتاریو 74.705
بریتیش کلمبیا 72.267
نیوفاندلند 77.181
کبک 69.240
منیتوبا 33.126

 

امیدواریم این مقاله، اطلاعات مفیدی را در زمینه رشته فیزیوتراپی در کانادا و شرایط تحصیلی و شغلی آن در اختیار شما قرار داده باشد. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید علاوه بر تماس تلفنی با مشاوران ما، سوالات خود را در بخش نظرات وارد کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

واتساپ