برای تحصیل در رشته پزشکی کانادا، به چه شرایطی نیاز دارید؟ 

اگر مایلید یکی از سخت‌ترین و رقابتی‌ترین رشته های تحصیلی دنیا را برای ادامه تحصیل در کشور رویایی کانادا انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تحصیل پزشکی در کانادا را مطالعه کنید. ما در کانادا اپلای تلاش کرده‌ایم، اطلاعات جامعی را در اختیار همه شما علاقمندان به رشته پزشکی قرار دهیم.

معرفی کامل رشته پزشکی و مراحل تحصیلی آن

همگی ما با حرفه پزشکی (Medicine) بیشتر از هر رشته دیگری آشنا هستیم؛ چرا که در دوره‌های مختلفی از زندگی، به پزشک و بیمارستان مراجعه کرده‌ایم!

رشته‌پزشکی را می‌توان در صدر تمام رشته‌های تحصیلی دنیا قرار داد؛ با بیشترین مسئولیت انسانی در قبال جان و سلامتی انسان‌ها و دشواری زیاد در مراحل تحصیلی و حتی کاری! از همین روست که شان اجتماعی و درآمد پزشکان در تمام دنیا، از سایر مشاغل بسیار بیشتر است. 

افرادی که رشته پزشکی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، از جهت ویژگی‌های شخصیتی نیاز به میزان بالایی از هوش، توانایی درک و تجزیه و تحلیل، حافظه قوی و البته مسئولیت‌پذیری بالا دارند تا بتوانند با انگیزه بالا، روزهای دشوار تحصیل را پشت سر بگذارنند و خود را آماده مواجهه با روزهای سخت کاری در بیمارستان و مطب کنند.

با این وجود، این رشته همچنان متقاضیان بسیار زیادی در تمام دنیا دارد و افراد ترجیح می‌دهند، دوره پزشکی را در بهترین دانشگاه‌ها بگذرانند. کانادا نیز با وجود همه محدودیت‌هایی که برای قبولی دانشجویان خارجی دارد، اما موقعیت بسیار وسوسه کننده‌ای برای تحصیل در این رشته محسوب می‌شود. در ادامه، ویژگی‌های مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا اشاره شده است.

 

پزشکی در کانادا چند سال است؟

اگر با رشته پزشکی در ایران آشنا باشید، می‌دانید که افرادی که در این دوره پذیرش می‌شوند، باید دوره حداقلی 6.5 تا 7 ساله را به ترتیب زیر بگذرانند: 

 

1. 2 سال اول: دوره علوم پایه که با امتحان علوم پایه تمام می‌شود.

2. دوره 1 ساله فیزیوپاتولوژی: آشنایی با ساز و کار انواع بیماری‌ها

3. دوره 2 ساله استیجری: حضور در بیمارستان که با امتحان پری اینترن تمام می‌شود.

4. مقطع 1.5 ساله انترنی: مرحله حضور در بیمارستان و انجام کار درمانی بیماران و کشیک‌های شبانه

 

اما دوره پزشکی در کانادا، در دانشگاه‌ها و ایالت‌های آن، به شکل‌های مختلفی اجرا می‌شود که در ادامه به آن اشاره می‌شود:  

 

1. دوره کارشناسی (3 تا 4 سال): دانشجویان در این مرحله باید یکی از رشته‌های علوم پایه که بیشتر با رشته زیست‌شناسی مرتبط است را در یکی از دانشگاه ها و یا کالج های کانادا خوانده باشند. برای مثال رشته‌هایی از قبیل زیست‌شناسی، فیزیولوژی، علوم تغذیه، علوم اعصاب و ... 

2. گذراندن آزمون ام کت (MCAT): الزامی برای بسیاری از دانشگاه های کانادا

3. دوره پزشکی سه تا 5 ساله: این دوره که به آن (Medicine Doctor (MD گفته می‌شود، دو مرحله دارد: دوره دو ساله آن، دورس پزشکی و آزمایشگاه را تدریس می‌کنند و سال‌های بعدی آن در بیمارستان و در حوزه کارهای عملی سپری خواهد شد. 

4. بعد از این دوره باید آزمون ارزشیابی شورای پزشکی کانادا (Medical Council of Evaluating Examination (MCCEE داده شود که امتحان بسیار سختی است. بعد از قبولی در MCCEE، مدرک پزشکی عمومی به دانشجویان اعطا می‌شود. 

5. دوره رزیدنتی پزشکی در کانادا (CaRMS): دوره رزدیدنتی پزشکی به نوعی، ادامه تحصیل در رشته پزشکی محسوب می‌شود و شرایط سخت‌تری از دوره عمومی دارد. این دوره بر حسب آنکه چه تخصصی را انتخاب کنید، بین دو تا 6 سال زمان نیاز دارد. برای مثال، دوره پزشکی خانواده 2 و دوره پزشکی اطفال، جراحی قلب، جراحی عمومی و مغز و اعصاب، 6 سال زمان می‌برد. 

 

  • در این مرحله، معمولا به دانشجویان کانادایی رزیدنتی، کمک هزینه تحصیلی بین 40 تا 50 هزار دلار نیز اعطا می‌شود، چرا که اجازه کار تمام وقت را ندارند.  
  • همچنین دانشجویان خارجی اجاره کار در ایالت‌های کانادا را ندارند، مگر آنکه در ایالت کبک تحصیل کرده باشند. 

 

مثال‌هایی از دوره پزشکی در دانشگاه‌های کانادا

 

1. در ایالت کبک کانادا، دانش‌آموزانی که مایل به تحصیل در رشته پزشکی هستند، دوره دو ساله (CEGEP  (College of General and Vocation Education را می‌گذرانند. این دوره را می‌توان معادل سال آخر دبیرستان و سال اول دانشگاه در بسیاری از کشورهای دنیا دانست. افراد بعد از گذراندن این دوره، می‌توانند مستقیما وارد مدرسه پزشکی در ایالت کبک شوند. دانشجویان خارجی، باید مدرک معادل آن را ارائه دهند. 

2. در دو مدرسه پزشکی مک گیل و Udem، دوره پزشکی، پنج ساله و در دو مدرسه پزشکی UdeLaval و Sherbrooke چهار ساله است. 

3. دانشگاه آلبرتا، برخی از دانشجویان را فقط دو سال بعد از دوره آموزشی پذیرش می‌کند، اما اخیرا، این روند نیز متوقف شده است. 

4. دانشگاه کوئین، یک دوره 6 ساله برای رشته پزشکی ارائه می‌کند که دو سال اول آن، شامل گذراندن دروس کارشناسی علوم پایه است و بعد از آن وارد مدرسه پزشکی می‌شوند.

5. فقط دو دانشگاه McMaster و Calgary دوره پزشکی 3 ساله بدون توقف و تعطیلات را ارائه می‌دهند.

 شرایط تحصیل در رشته پزشکی کانادا

این موضوع همانطور که قبل‌تر اشاره شد، در ایالت‌ها و دانشگاه‌های کانادا، متفاوت است. اما شرایط کلی به ترتیب زیر است:

 

1. افرادی که می‌خواهند از دوره دیپلم برای رشته پزشکی اقدام کنند، باید مدرک معتبر دیپلم خود را ارائه دهند.

2. نمرات زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی در اولویت است. 

3. معدل نمرات تقریبا برای همه دانشگاه‌ها، حدود A+  است (GPA= 3.5-4)

4. توصیه نامه

5. انگیزه نامه

6. مصاحبه

7. انجام کارهای داوطلبانه می‌تواند امتیاز مثبت محسوب شود.

8. حداقل نمره تافل و یا آیلتس به عنوان مدرک زبان: نمره حداقلی تافل 90 و نمره حداقلی آیلتس، 6.0 است. 

9. افرادی که از دوره کارشناسی اقدام می‌کنند، باید مدرک مرتبط با علوم پایه داشته باشند و در عین حال، شرایط معدلی اشاره شده را نیز دارا باشند. 

10. قبولی در آزمون ام کت (MCAT)

 

به یاد داشته باشید که پذیرش در رشته پزشکی کانادا، کار بسیار دشواری است، از همین‌رو، پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام برای درخواست مدارک، با مشاوران کانادا اپلای تماس بگیرید.

لیست دانشگاه‌های کانادا برای پذیرش رشته پزشکی

بسیاری از مدارس پزشکی کانادایی، دانشجویان خارجی و بین‌المللی را پذیرش نمی‌کنند. 17 مدرسه پزشکی در کانادا وجود دارد که فقط 7 مورد از آنها، دانشجوی خارجی می‌پذیرد (انگلیسی زبان). بسیاری از این دانشگاه‌ها نیز فقط از طریق قرارداد با دولت‌های آن کشورها، دانشجو می‌پذیرند.

پس همانطور که می‌بینید، پذیرش در رشته پزشکی کار چندان آسانی نیست. در ادامه لیست این دانشگاه‌ها را بر اساس رتبه بندی جهانی QS در سال 2019 آورده‌ایم: 

 

1. دانشگاه تورنتو: رتبه 13

2. دانشگاه مک گیل: رتبه 19

3. دانشگاه مک مستر: رتبه 43

4. دانشگاه مونترال: رتبه 100-51

5. دانشگاه کوئین: رتبه 200-151

6. دانشگاه دالهاوزی: رتبه 250-201

7. دانشگاه لاوال: رتبه 250-201

8. دانشگاه شربروک: رتبه 450-401

هزینه تحصیل پزشکی کانادا سال 2019

هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های لیست شده متفاوت است، اما آمار کلی هزینه‌ها در ادامه آورده شده است: 

 

  • هزینه کلی تحصیل در رشته پزشکی در کانادا برای دانشجویان کانادایی در دوره کارشناسی، به طور متوسط 6.838 دلار در سال و برای دوره MAد، 7.086 دلار در سال است. 
  • شهریه تحصیلی رشته پزشکی برای دانشجویان خارجی در سال 19/2018، به طور متوسط، 27.159 دلار در سال است. 

 

هزینه برخی از دانشگاه‌های کانادا برای رشته پزشکی در سال 2019

 

دانشگاه مک گیل: 34 هزار دلار در سال

دانشگاه شربروک (Sherbrooke): ر30 هزار دلار در سال

دانشگاه لاوال (Laval): ر30 هزار دلار در سال

شرایط بورسیه تحصیلی پزشکی در کانادا 

تقریبا هیچ بورسیه ویژه‌ای که بتواند تمام هزینه‌های تحصیلی دانشجویان خارجی را پوشش دهد، وجود ندارد. اما دانشجویان می‌توانند برای تعدادی از وام‌های دانشجویی که در حین تحصیل به آنها پرداخت می شود، اقدام کنند. به این ترتیب، امکان تحصیل رایگان رشته پزشکی در کانادا برای دانشجویان ایرانی و یا کانادایی کمتر وجود دارد. مگر اینکه بتوانند بسیاری از دروس دانشگاه را با نمرات عالی قبول شوند.

آزمون ام کت (MCAT)

آزمون ام کت (Medical College Admission test)، امتحانی استاندارد است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارند، باید بتوانند از آن سربلند بیرون بیایند. 

این آزمون به طور کلی در کشورهای کانادا، امریکا و استرالیا مورد پذیرش است و طوری طراحی شده که دانشجو بتواند قابلیت‌هایی مانند تفکر انتقادی، حل مساله، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی را در خود محک بزند. برخی از دانشگاه‌ها، مانند مک مستر کانادا، به پاسخ سوالات مربوط به تفکر انتفادی و استدلال منطقی، به میزان زیادی توجه نشان می‌دهند. 

دروس اصلی این امتحان، زیست شناسی، بیوشیمی، شیمی، فیزیک، اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار، تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال است و دانشجویان دوره کارشناسی بعد از اتمام این دوره، باید این آزمون را پشت سر بگذرانند.

تجربه بسیاری از دانشجویان خارجی و کانادایی نیز نشان می‌دهد که آزمون MCAT، آزمون دشواری است و دانشجویان باید آمادگی کافی برای گذراندن آن داشته باشند. اطلاعات دیگر آزمون ام کت را در اینجا می‌توانید بیابید.

دروس پیش نیاز و برخی از دروس علوم دانشکده های پزشکی

به طور عمومی رشته‌های زیر، پیش نیاز ورود به رشته پزشکی است:

 

شیمی عمومی زیست شناسی و تشریح
زبان انگلیسی شیمی آلی
فیزیک

 

دروس ارائه شده در دو سال پیش پزشکی نیز به ترتیب زیر است: 

 

اخلاق پزشکی فیزیولوژی
اپیدمیولوژی تحقیقات پزشکی
ایمونولوژی سلامت عمومی
انگل شناسی آناتومی
اخلاق پزشکی بافت شناسی
میکروبیولوژی داروشناسی
ژنتیک

 

درآمد پزشکی در کانادا

دانشجویانی که بتوانند در رشته پزشکی فارغ التحصیل شوند، می‌توانند در بیمارستان‌ها، کلینیک‌های درمانی و درمانگاه‌ها، مشغول به کار شوند و در عین حال، مطب خود را دایر کنند. در بدو ورود به بازار کار، پزشکان، به طور متوسط 41.625 دلار در سال درآمد دارند و پزشکان با سابقه سالانه به طور متوسط، 199.875 دلار در سال درآمد دارند، اما به طور متوسط درآمد کلی پزشکان ایالت‌های مختلف  148.700 دلار در سال است. 

در ادامه، لیستی از درآمد پزشکان در ایالت‌های مختلف کانادا آورده شده است: 

 

ایالت‌های مختلف کانادا درآمد پزشکان بر حسب سال / دلار
بریتیش کلمبیا 273.000
آلبرتا 380.384
ساسکاچوان 288.995
منیتوبا 354.705
اونتاریو 360.000
کبک 325.000
نیوبرانزویک 302.123
نوااسکوشیا 259.368
جزیره پرنس ادوارد 305.091
نیوفاندلند 269.646

 

در این مقاله تلاش کردیم، اطلاعات کاملی از ورود به رشته پزشکی در کانادا، در اختیار شما قرار دهیم. برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید سوالات و نظرات خود را در ادامه مقاله و در بخش نظرات، ارسال فرمایید تا کارشناسان ما، در اسرع وقت به آنها پاسخ دهند. 

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

واتساپ