معرفی رشته مهندسی مکانیک و گرایش‌های آن

رشته مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering)، علمی برگرفته از فیزیک است که به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها می‌پردازد و می‌کوشد تا با توجه به نتایج این بررسی‌ها، طرحی نو در زمینه علوم و صنعت ارائه دهد. ویژگی‌ مهم این رشته، درک عمیقی است که اصول آن از اشیاء و سیستم های در حال حرکت به دست می‌آید تا بتواند حوزه‌های مختلف مهندسی و علوم را به هم پیوند دهد. 

همچنین رشته مهندسی مکانیک یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های مهندسی است و در گرایش‌های مختلفی مانند مهندسی صدا، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی اپتومکانیک، مهندسی گرما، مهندسی ورزش، مهندسی وسایل نقلیه، مهندسی نیروگاه و مهندسی انرژی تدریس می‌شود.

شرایط پذیرش تحصیلی رشته مهندسی مکانیک در کانادا  

شرایط پذیرش تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های مختلف باتوجه به مقطع تحصیلی مورد نظر و سابقه علمی دانشجو متفاوت است، در ادامه شرایط کلی دانشگاه‌ها به تفکیک مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی اشاره شده است:

 

شرایط پذیرش تحصیلی مهندسی مکانیک در کانادا (مقطع کارشناسی)

 

 • انگیزه نامه 
 • ارائه ریز نمرات دوره دبیرستان، پیش‌دانشگاهی
 • معدل حداقل B
 • حداقل نمره 12 برای دروس فیزیک، شیمی 
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی

 

شرایط پذیرش در کانادا برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک (مقطع کارشناسی ارشد و دکترا)

 

 • انگیزه نامه 
 • معدل حداقل B
 • توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی و ارشد
 • مدرک معتبر دوره کارشناسی در رشته‌های مهندسی و یا علوم پایه
 • در نظر گرفتن سوابق کاری مرتبط علاوه بر سوابق تحصیلی
 • ارزیابی مهارت ریاضی (برای هر دانشجو بطور جداگانه انجام می‌گیرد).

 

شرایط مدرک زبان برای تمام مقاطع تحصیلی مهندسی مکانیک در کانادا

 

حداقل نمره تافل IBT: بین88  تا 93

حداقل نمره آیلتس IELTS): 6.5)

زمان ثبت نام برای رشته مهندسی مکانیک در کانادا

زمان ثبت نام برای رشته مهندسی مکانیک با توجه به دانشگاه‌های مختلف متفاوت است، اما به طور کلی این رشته در سه فصل زمستان، تابستان و پاییز ارائه می‌گردد و حداقل 6 ماه قبل از شروع ترم باید برای اپلای و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر اقدام کنید.

 

تاریخ شروع ترم‌های مختلف تحصیلی به ترتیب زیر است:

 

 • ترم زمستانی، شروع از ژانویه

 

 • ترم تابستانی، شروع از می

 

 • ترم پاییز، شروع از سپتامبر

هزینه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در کانادا

هزینه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک با توجه به مقطع تحصیلی و شرایط و سابقه علمی شما در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است، به عنوان مثال در دانشگاه تورنتو هزینه دوره یکساله در مقطع کارشناسی ارشد 16،531 دلار است و در دانشگاه واترلو این شهریه حدود 16،280 است.  اگر مایلید درباره شهریه سایر دانشگاه‌ها بیشتر بدانید، می‌توانید از همکاران ما در کانادا اپلای کمک بگیرید.

 

هزینه زندگی در رشته مهندسی مکانیک در کانادا

 

هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا با توجه به شرایط مختلف، متفاوت است، بطور مثال اگر محل تحصیل شما در شهر‌های ونکوور و تورنتو باشد، هزینه‌های تحصیل به مراتب بالاتر خواهد بود. با این وجود، هزینه زندگی در کانادا بطور متوسط بین 1,153 تا 1,972 دلار در ماه تخمین زده می‌شود (این مبلغ، هزینه های اقامت، حمل و نقل عمومی، آب و برق، اینترنت، کتاب و مواد غذایی را شامل می‌شود).

بورسیه تحصیلی مهندسی مکانیک در کانادا

باتوجه به شهریه‌های سنگین و هزینه زندگی بالا در کانادا بسیاری از دانشجویان خارجی به‌دنبال پذیرش از طریق بورسیه‌های اعطایی از سوی دانشگاه‌های کانادا هستند و اغلب دانشگاه‌های برتر کانادا برای جذب دانشجویان ممتاز از سراسر جهان کمک‌های مالی مختلفی را تحت عناوین بورسیه و فاند برای این دانشجویان در نظر می‌گیرند.

در ادامه دو مورد از بورسیه‌هایی که می‌توان برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک، دریافت کرد، اشاره می‌کنیم:  

 

 • بورسیه‌ (IMAE) دانشگاه واترلو: این بورسیه، به تعداد محدودی از دانشجویان خارجی ارشد و دکترا و با توجه به سابقه علمی آنها تعلق می‌گیرد و مبلغ آن حدود 2500 دلار در هر ترم تحصیلی است.

 

 • بورسیه (CGS) : این فاند تحصیلی، متعلق به آژانس اعطای فدرال کانادا است و مبلغ آن 50،000 دلار است. هزینه این بورسیه از سوی سه انجمن انستیتوی تحقیقات بهداشت کانادا (CIHR)، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی (NSERC) و شورای تحقیقات علوم اجتماعی و علوم انسانی (SSHRC) تامین می‌شود.

ده دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل در رشته مکانیک

دانشگاه‌ها و کالج‌های بسیاری را برای رشته مهندسی مکانیک در کانادا خواهید یافت، اما در ادمه، لیست 10 گانه‌ای از بهترین دانشگاه‌های این رشته (بر اساس رتبه بندی QS 2019)، آورده‌ایم: 

 

1) دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

2) دانشگاه مک‌گیل (McGill University)

3) دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

4) دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

5) دانشگاه مک مستر (McMaster University)

6) دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

7) دانشگاه وسترن اونتاریو (University of Western Ontario)

8) دانشگاه کلگری (University of Calgary)

9) دانشگاه کوئین کینگستون (Queen’s University at Kingston)

10) دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie)

 

چند ویژگی تحصیلی رشته مهندسی مکانیک در بهترین دانشگاه‌های کانادا

 

هریک از دانشگاه‌های کانادا، شرایط اختصاصی خود را را برای پذیرش رشته مهندسی مکانیک دارد، اما بطورکلی در اکثر دانشگاه‌ها، دانشجویان باید ابتدا در یکی از رشته‌های علوم کاربردی ثبت‌نام کنند و  پس از گذراندن یک دوره یکساله در رشته‌های مهندسی عمومی، وارد رشته مهندسی مکانیک شوند و پس از دو سال تحصیل در این رشته در سال چهارم گرایش تخصصی خود را انتخاب کنند. 

همانند بسیاری از رشته‌های مهندسی، معیارهای پذیرش در این رشته کاملاً رقابتی است؛ بعنوان مثال در دانشگاه بریتیش کلمبیا با توجه به تعداد محدود پذیرش، فقط متقاضیان دارای نمرات بالا و سابقه علمی قابل قبول می‌توانند به این رشته راه پیدا کنند. در دانشگاه واترلو یکی از شرایط پذیرش در این رشته ، داشتن حداقل نمره 12 برای دروس فیزیک و شیمی است.

در برخی از این دانشگاه‌ها این رشته بصورت پروژه محور ارائه می‌شود و به دانشجویان فرصت اشتغال از طریق دوره‌های کارآموزی در حین تحصیل داده می‌شود. در دانشگاه مک‌مستر، برنامه کارآموزی 16 ماه و در دانشگاه آلبرتا 18 ماه است. علاوه بر این، اکثر این دانشکده‌ها و مدارس مهندسی دارای فروشگاه‌های ماشین‌آلات و ایستگاه‌های کاری CAD و دستگاه‌های CNC هستند تا دانشجویان بتوانند در زمینه تولید و ساخت تجربه کاملی را بدست آورند.

بازار کار و برخی از شغل‌های مرتبط با رشته مهندسی مکانیک در کانادا

باتوجه به روش ارائه این رشته در دانشگاه‌های کانادا که اغلب پروژه محور و همراه با دوره‌های کارآموزی در حین تحصیل است، این رشته دارای بازار کار خوبی در کانادا و همچنین سایر کشورها است. 

درآمد مهندسان مکانیک بطور متوسط در سال حدود 56،000 دلار است که باتوجه به تجربه و سابقه کار می‌تواند تا 95،000 دلار در سال افزایش یابد. جدول زیر، درآمد متوسط مهندسین مکانیک در شهرهای مختلف کانادا را نشان می‌دهد:

 

متوسط درآمد سالانه نام استان
آلبرتا 61,425
بریتیش کلمبیا 58,500
آلبرتا 55,750
نوا اسکوشیا 55,575
کبک 52,868
نیوبرانزویک 51,714

 

 

تعدادی از مشاغل مربوط به رشته مهندسی مکانیک در بازار کار کانادا 

 

 • تکنسین روباتیک (Robotics technician)
 • تکنسین PLC)PLC technician)
 • مونتاژ الکترومکانیکی (Electro-mechanical assembler)
 • تکنسین تعمیر و نگهداری الکترومکانیکی (Electro-mechanical maintenance technician)
 • تکنسین الکترو مکانیکی (Electro-mechanical technician)
 • تکنسین قدرت سیال (Fluid power technician)
 • فروش داخلی (Inside sales)
 • تکنسین خدمات میدانی (Field service technician)

 

امیدواریم این مقاله، اطلاعات مورد نیاز درباره رشته مهندسی مکانیک را برای شما فراهم کرده باشد. اما همچنین شما می‌توانید در صورت نیاز به کسب جزئیات و اطلاعات بیشتر با  مشاوران کانادا اپلای تماس بگیرید تا آنها نیز در اسرع وقت بتوانند به سوالات شما پاسخ دهند.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

واتساپ