شرایط تحصیل رشته طراحی لباس در کانادا برای دانشجویان ایرانی

رشته طراحی لباس، به ذوق، علاقه و خلاقیت بسیار زیادی نیاز دارد و یکی از رشته‌های بسیار مطرح هنری در دنیاست که علاقه به آن، روز به روز بیشتر می‌شود. ما در کانادا اپلای تلاش کرده‌ایم، تمام شرایط تحصیلی مورد نیاز برای رشته طراحی لباس در کانادا را بررسی کنیم. اگر علاقمند به ادامه تحصیل در طراحی لباس هستید، امیدواریم این مقاله، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر، با مشاوران ما در تماس باشید.

معرفی رشته تحصیلی طراحی لباس در کانادا

طراحی لباس (Custom Design) که بیشتر به نام کلی Fashion Design شناخته می‌شود، رشته‌ای است که در حوزه طراحی لباس زندگی روزمره، فیلم، مد و طراحی زیورآلات مربوطه کار می‌کند. این رشته می‌تواند برای افراد خلاق که عاشق ست کردن و بازی با رنگ‌ها، بافت‌ها و متریال‌های مختلف هستند، عالی باشد. 

در این رشته، دانشجویان اصول ترکیب هنری و گرافیک کاربردی را به منظور انتقال یک ایده به یک محصول مناسب یاد می‌گیرند. تعدادی از شاخه‌هایی که افراد می‌توانند در این رشته یاد بگیرند: طراحی لباس، طراحی footwear، طراحی زیورآلات است.

دروسی که در این رشته ارائه می‌شود، جنبه‌های نظری و عملی مختلفی دارد و شما می‌توانید رشته ارشد خیاطی، طراحی و تاریخ فشن و مد را بخوانید، با صنعت بافت آشنا شوید و بعد از این مرحله، شما باید مطالبی یاد گرفته را عملی کار کنید.

گرایش‌های این رشته به همراه تعداد سال‌های تحصیل در کانادا، در ادامه لیست شده است: 

 

مدیریت تجارت مد

(Fashion Business Management):  سال 4

هنر مد و تجارت 

(Fashion Arts and Business):   سال 2

ارتباطات مد

( Fashion Communication):  سال 4

بازاریابی برای مد و تفریح

(Marketing for fashion and Entertainment): دوره 1.5 سال

مد و فناوری

(Fashion and technology):  سال 4

طراحی مد

(Fashion Design):  سال 1.5

کارشناسی ارشد مدیریت مد

( Fashion Management):  سال 1

فرهنگ لباس، بافت و مواد

(رclothing, textiles and Material Culture): سال 4

 Printmaking : سال 2

طراحی

(Design): ر سال 4

 

برخی از دروسی که در رشته طراحی لباس در کالج و دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود:

 

اصول بازاریابی الگو سازی (Pattern making)
اصول ارتباطات دیجیتال آشنایی با مد
توسعه محصول و  تصویر سازی طراحی (Sketching)
طراحی پوشاک برای فیلم و تئاتر نرم افزارهای کاربردی کامپیوتری
طراحی مبلمان خانگی پیش بینی ترندهای روز و آینده
تبلیغات تاریخچه مد
فرهنگ مد و  مواد: سیاست، اقتصاد و اجتماع صنعت پوشاک
تئوری رنگ‌ها اصول تولید پوشاک

 شرایط پذیرش تحصیلی رشته طراحی لباس در کانادا

شرایط کلی پذیرش تحصیلی رشته طراحی لباس در کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف کانادا و با توجه به شرایط افراد تا حدی متفاوت است، اما در ادامه شرایط کلی ارائه شده است:

 

  • مدرک زبان با نمره حداقلی تافل IBTر: 75 تا 92 و نمره حداقلی آیلتس 5.5 تا 6.5 (در کالج و دانشگاه‌های مختلف)
  • ارائه نمونه کارهای طراحی لباس
  • انگیزه نامه‌ای که دلایل علاقمندی شما را به خوبی مشخص کند.
  • مصاحبه
  • حداقل معدل C برای دروس گذرانده دوران تحصیل
  • رزومه و مدارک تحصیلی

هزینه و شهریه تحصیل طراحی لباس در کانادا

مساله هزینه، یکی از موارد اصلی انتخاب دانشگاه و یا کالج تحصیلی است. با توجه به آنکه رشته طراحی لباس وسایل جانبی گرانی دارد، این موضوع اهمیت بسیار بیشتری نیز پیدا می‌کند. در ادامه لیستی از میزان هزینه‌های تحصیل رشته طراحی لباس آورده شده است: 

 

رشته تحصیلی

(مقطع کارشناسی)

دانشگاه و یا کالج تعداد سال های تحصیل

هزینه کل دوره

(بر حسب دلار)

هزینه زندگی در یک ماه

(بر حسب دلار)

دیپلم طراحی لباس مدرسه فیلم تورنتو 1.5 26980.73 1133.99- 1939.81
بیزینس و هنر مد کالج هامبر 2 11314.99 1133.99- 1939.81
دیپلم بازارایابی مد و تفریح  مدرسه فیلم تورنتو 1.5 26980.73 1133.99- 1939.81
کارشناسی پوشاک، مواد و بافت دانشگاه آلبرتا 4 16806.23 906.54-1509.82
طراحی لباس دانشگاه رایرسون 4 20592.70 1133.99- 1939.81

 

اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره هزینه‌های زندگی و تحصیلی درباره دانشگاه کانادایی مورد نظر خود بدانید، می‌توانید از مشاوران کانادا اپلای راهنمایی بخواهید.

زمان ثبت نام برای تحصیل در رشته طراحی لباس در کانادا

با توجه به دانشگاه و یا کالجی که برای ادامه تحصیل در رشته طراحی لباس در کانادا انتخاب می‌کنید، می‌توانید در ماه جولای، اکتبر 2020 و یا ژانویه 2021 تحصیل خود را آغاز کنید.

برای آغاز ترم در ماه سپتامبر بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها، نیز باید برای سال 2021 اقدام کنید، چرا که آخرین مهلت ارسال مدارک برای این رشته‌ها به اتمام رسیده است. البته در برخی از مدارس می‌توانید رشته طراحی لباس را در گرایش مورد نظر در ماه‌های دیگری، مانند آوریل و یا می هم آغاز کنید.

 بورسیه تحصیلی طراحی لباس در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته طراحی لباس، بسته به اینکه کدام ایالت و استان را برای تحصیل انتخاب کنید، متفاوت خواهد بود. در ادامه تعدادی از این بورسیه‌ها را لیست کرده‌ایم:

 

1. Adele Turcotte Memorial Award in the School of Fashion: این جایزه از سوی Adele Turcotte به مبلغ 5000 دلار به دانشجوبان تمام وقتی که شایستگی‌های لازم را دارند و در حال تحصیل در سال اول دانشگاه رایرسون هستند، تعلق می‌گیرد. این جایزه، فقط یکبار به دانشجوی واجد شرایط رشته طراحی لباس تعلق می‌گیرد. 

2. جایزه Allan J. Chindemi Memorial: از سوی Allan J. Chindemi، به دانشجویان دانشگاه رایرسون که شایستگی‌های لازم را دارند و در حال تحصیل در سال سوم دانشگاه هستند، تعلق می‌گیرد. مبلغ این جایزه، 200 تا 500 دلار است و فقط یک بار به فرد تعلق می‌گیرد. 

3. جایزه Charles Chan Kent Golden Wedding: این جایزه در دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن به مبلغ 500 دلار به دانشجویان شایسته‌طراحی لباس که حداقل 9 قسط شهریه تحصیل خود را پرداخت کرده‌اند، تعلق می‌گیرد. 

4. Simon Chang and Phyllis Levine Foundation Scholarships: این اسکالرشیپ 1000 دلاری می‌تواند به دانشجویان شایسته هر کدام از دانشگاه‌های کانادا تعلق گیرد. اما علاوه بر شایستگی‌های تحصیلی، دانشجو باید در حال تحصیل در سال سوم باشد و حداقل 90 قسط تحصیل خود را پرداخت کرده باشد. 

 

پیدا کردن بورسیه‌های تحصیلی برای رشته مورد نظر و بر حسب شرایطی که هر فرد دارد، می‌تواند تا حدی دشوار باشد. از همین‌رو، ما در کانادا اپلای توصیه می‌کنیم، پیش از اقدام در جهت دریافت فاند و اسکالرشیپ، در این زمینه با متخصصین کانادا اپلای مشورت کنید.

لیست دانشگاه های رشته طراحی لباس در کانادا

اگر به رشته طراحی لباس و مد علاقه ندارید، باید بگوییم امکان موفقیت شما در این رشته، به ویژه در فضای بسیار رقابتی دانشگاه‌های کانادا، بسیار کم است. در حقیقت، علاقه، شور و اشتیاق شماست که باعث می‌شود مهارت‌های لازم را یاد بگیرید و در این رشته پیشرفت کنید. 

اگر مایلید در بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس تحصیل کنید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ شهرهای لندن، نیویورک و پاریس بروید که مهد این رشته هستند. با این حال، بر اساس آمار منتشر شده سال 2013 در Fashionista، سه مدرسه مد کانادا در لیست 50 مدرسه برتر جهان قرار دارند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 

 

سایر دانشگاه‌ها و کالج‌های مطرح کانادا در طراحی لباس: 

 

کالج مد شریدان

(Sheridan College Fashion)

Olds College Fashion

کالج فن شاو

(Fanshawe College)

دانشگاه آلبرتا

(University of Alberta Fashion)

مدرسه طراحی École Holt Couture

آکادمی طراحی

(Academy of Design)

UQAM: در مونترال کانادا قرار دارد و رشته‌های مد، طراحی استایل مد (Fashion Styling Design)، بازاریابی مد و مدیریت مد را ارائه می‌دهد.

کالج سنکا کالج هامبر (Humber College): در تورنتو قرار دارد و دروس مختلفی مانند فشن و مد، مدیریت مد، هنر مد و تبلیغ  مد را در دوره‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. 

آکادمی طراحی مد ریچارد رابینسون

(Richard Robinson Fashion Design Academy)

دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن: رشته‌های مختلفی مانند مد و تکنولوژی، بازاریابی مد و طراحی تکنیکی پوشاک را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.   

بازار کار رشته طراحی لباس در کانادا

بازار کار رشته طراحی لباس متنوع است و فارغ التحصیلان طراحی لباس می‌توانند در مشاغل زیر مشغول به کار شوند: 

 

طراح مد (Fashion designer) مدیر تولید
مدیر فروش لباس نمونه ساز (Sample Maker)
طراح پارچه مدیر برند
طراح زیورآلات مدیر توزیع و توسعه محصول
طراح لباس مدیر هنری حوزه فیلم و تئاتر

 

میزان درآمد این مشاغل بسته به موقعیت شغلی و استانی که در کانادا انتخاب می‌کنید، متفاوت است، با این حال، می‌توان درآمد بین 30.120 تا 82.238 دلار در سال را برای این حوزه شغلی در کانادا در نظر گرفت. جدول زیر نیز، درآمد متوسط مشاغل این حوزه در استان‌های مختلف کانادا را نشان می‌دهد:

 

درآمد طراحی لباس بر حسب  دلار ایالت‌های  کانادا
122.500 بریتیش کلمبیا
51.500 اونتاریو
42.500 کبک

 

امیدواریم این مقاله، اطلاعات مفیدی را در زمینه رشته طراحی لباس در کانادا و شرایط تحصیلی و شغلی آن در اختیار شما قرار داده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیلی و کاری این رشته می‌توانید با مشاورین کانادا اپلای در تماس باشید و یا سوالات خود را در بخش نظرات، وارد کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

واتساپ