شرایط تحصیل رشته بیوتکنولوژی در کانادا در سال 2020

بیوتکنولوژی که با نام فناوری زیستی نیز شناخته می‌شود، یکی از رشته‌های میان رشته‌ای و بسیار کاربردی است که با تلفیق علوم زیستی و تکنولوژی، تلاش می‌کند در حوزه‌های مختلفی از جمله پزشکی، محیط زیست، کشاورزی، صنایع غذایی و مانند آن، راه‌حل‌های جایگزین و مناسبی ارائه دهد.

ما در کانادا اپلای تلاش کرده‌ایم، تمام شرایط تحصیلی مورد نیاز برای رشته بیوتکنولوژی در کانادا را بررسی کنیم. اگر علاقمند به ادامه تحصیل در بیوتکنولوژی هستید، امیدواریم این مقاله، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر، با مشاوران ما در تماس باشید.

معرفی رشته تحصیلی بیوتکنولوژی در کانادا

رشته بیوتکنولوژی (Biotechnology)، تلاش می‌کند از انواع تکنیک‌ها و فناوری‌ها برای تولید محصولات صنعتی-زیستی و فرآیندهای کنترل شده ژنتیکی-زیستی استفاده ‌کند. دستکاری‌های ژنتیک، متداول‌ترین شکل استفاده از موجودات زنده و فرآیندهای بیومولکولی است که برای خلق و یا تغییر ویژگی‌های فیزیکی انواع متنوعی از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنتی‌بیوتیک ‌ها، سوخت‌های زیستی و غذاهای ژنتیکی تغییر یافته، مثال‌هایی از محصولات بیوتکنولوژی هستند. فرآیندهای ژنتیکی که منجر به احیا اندام‌های تخریب شده می‌شوند، نیز مثالی از انواع کاربردهای پزشکی بیوتکنولوژی هستند. 

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی در کانادا، ترکیبی از دروس زیست شناسی، شیمی و ریاضی است که با کارهای آزمایشی، نرم افزارهای کاربردی کامپیوتری و تحقیقات و حتی مطالعات اخلاقی تکمیل می‌شود. افرادی که در رشته بیوتکنولوژی فارغ التحصیل می‌شوند پایه‌های محکمی از بیوشیمی، زیست شناسی مولکولی، ژنوم، بیوانفورماتیک، طراحی دارو، نانوتکنولوژی و مدیریت نوآوری را در کنار مهارت‌های IT یاد می‌گیرند. 

 

برخی از دانشگاه‌هایی که در کانادا، رشته بیوتکنولوژی را ارائه می‌دهند:

 

کارشناسی علوم، بیوتکنولوژی- دانشگاه براک دیپلم کالج، تکنسین بیوتکنولوژی- کالج کانستوگا (Conestoga College) دکترای بیوتکنولوژی- دانشگاه براک
کارشناسی علوم، بیوتکنولوژی/ اقتصاد- دانشگاه واترلو دیپلم کالج، بیوتکنولوژی- کالج سنتنیال دکترای بیوتکنولوژی- دانشگاه بریتیش کلمبیا
دیپلم پیشرفته کالج، بیوتکنولوژی (کو آپ اختیاری)- کالج سنکا دیپلم کالج، تکنسین فناوری بیوتکنولوژی، دوره سریع- کالج کانستوگا کارشناسی ارشد آمار زیستی- ریاضیات و آمار- دانشگاه اوتاوا
دیپلم کالج، بیوتکنولوژی (کو-آپ اختیاری)- کالج موهاک لیسانس فناوری کاربردی- بیوتکنولوژی- کالج فن شا کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی- دانشگاه لتبریج
دیپلم کالج، بیوتکنولوژی سلامت- کالج جورجین (Georgian College) کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی- دانشگاه ویندزور کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی کاربردی (بدون پایان نامه)- دانشگاه مک گیل
دیپلم کالج، بیوتکنولوژی- بهداشت (کو-آپ اختیاری)- کالج موهاک کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی- بیوشیمی- دانشگاه آلبرتا دکترای بیوتکنولوژی- دانشگاه لیک هد
دیپلم کالج، بیوتکنولوژی (دوره کوتاه و سریع- کالج سنتنیال)
 

 

برخی از دروسی که در دوره کارشناسی بیوتکنولوژی ارائه می‌شود، به ترتیب زیر است: 

 

میکروبیولوژی علوم فیزیک، انرژی و محیط زیست اصول پاتولوژی گیاهی
شیمی اصول اکولوژی تکنیک‌ها و روش‌های تجزیه و تحلیل
علوم اجتماعی تکامل بیوانفورماتیک
ریاضیات در بیوتکنولوژی فیزیولوژی جانوری ژنتیک مولکولی
روش‌های آماری شیمی آلی ژنتیک پزشکی و ژنوم انسانی
زیست شناسی سلولی تکامل کشاورزی ژنتیک
بیوتکنولوژی گیاهی

 

دوره کارشناسی بر حسب دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، سه تا 5 سال، دوره کارشناسی ارشد، 1 تا 2 سال و دکترا، 4 تا 5 سال است. دوره دیپلم حرفه‌ای و یا دیپلم کالج نیز معمولا دو تا سه سال طول می‌کشد.

شرایط تحصیل رشته بیوتکنولوژی در کانادا

شرایط کلی پذیرش تحصیلی رشته بیوتکنولوژی در کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف کانادا با توجه به شرایط افراد تا حدی متفاوت است، اما در ادامه شرایط کلی ارائه شده است:

 

شرایط پذیرش رشته بیوتکنولوژی در دوره دیپلم و کارشناسی در کانادا

 

 • مدرک زبان با نمره حداقلی تافل IBTر: 80 تا 90 و نمره حداقلی آیلتس 6 تا 6.5 (در کالج و دانشگاه‌های مختلف)
 • انگیزه نامه‌ای که دلایل علاقمندی شما را به خوبی مشخص کند.
 • حداقل معدل 2.65 برای دروس گذرانده دوران تحصیل
 • حداقل نمره 12 برای دروس زیست شناسی، شیمی و ریاضیات
 • رزومه و مدارک تحصیلی 

 

شرایط پذیرش تحصیلی بیوتکنولوژی در دوره کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا

 

 • معدل حداقل 3 برای دروس گذرانده در دوره کارشناسی
 • نمره زبان آیلتس 6.5 و تافل حداقل 83
 • ارائه مدرک دوره کارشناسی بیوتکنولوژی و یا رشته‌های مرتبط مانند بیوشیمی، زیست شناسی و شیمی
 • مصاحبه
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی و کاری
 • ارائه درخواست پذیرش تحصیلی به صورت آنلاین و پرداخت application fee

هزینه و شهریه تحصیل رشته بیوتکنولوژی در کانادا

جدول زیر برآوردی از هزینه‌ها و شهریه تحصیل رشته بیوتکنولوژی را در مقاطع مختلف تحصیلی کانادا نشان می‌دهد: 

 

رشته تحصیلی

(مقطع کارشناسی)

دانشگاه و یا کالج تعداد سال های تحصیل

هزینه کل دوره

(بر حسب دلار)

هزینه زندگی در یک ماه

(بر حسب دلار)

دیپلم بیوتکنولوژی کالج هامبر 2 11312.26 1,939.51- 1,133.36
کارشناسی بیوتکنولوژی دانشگاه براک 3 22,254.12 1,939.51- 1,133.36
کارشناسی بیوتکنولوژی دانشگاه منیتوبا 4 11,091.15 1,244.99- 796.412
کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی دانشگاه ویندزور 16 ماه 10,694.67 906.54-1509.82
کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی دانشگاه گوئلف 2 10,317.61 1133.99- 1939.81

 

اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره هزینه‌های زندگی و تحصیلی درباره دانشگاه کانادایی مورد نظر خود بدانید، می‌توانید از مشاوران کانادا اپلای راهنمایی بخواهید.

زمان ثبت نام برای رشته بیوتکنولوژی در کانادا

با توجه به دانشگاه و یا کالجی که برای ادامه تحصیل رشته بیوتکنولوژی در کانادا انتخاب می‌کنید، می‌توانید در ماه سپتامبر (ترم پاییز) دانشگاه ثبت نام کنید. البته برای ثبت نام در برخی از دانشگاه‌ها، امکان ارسال درخواست  دوره پاییز 2020 بسته شده، مگر آنکه بخواهید برای زمستان 2021 (ژانویه) اقدام کنید. 

در هر حالت، به خاطر داشته باشید که حداقل 6 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی باید کارهای ارسال درخواست و دریافت پذیرش تحصیلی خود را به پایان برده باشید. 

 شرایط بورسیه رشته بیوتکنولوژی در کانادا

بورسیه تحصیلی رشته بیوتکنولوژی، بسته به اینکه کدام ایالت و استان را برای تحصیل انتخاب کنید، متفاوت خواهد بود. در ادامه تعدادی از این بورسیه‌ها را لیست کرده‌ایم:

 

1. Adrian Van Gaalen Memorial Bursary in Agriculture: این بورسیه در دانشگاه لتبریج به مبلغ 500 دلار به دانشجویان سال سوم کارشناسی اهدا می‌شود که شایستگی‌های لازم را دارند و در رشته مطالعات کشاورزی و بیوتکنولوژی کشاورزی تحصیل می‌کنند. 

2. Pacific Regeneration Tech. Inc. Silviculture Scholarship: این اسکالرشیپ، به مبلغ 1200 دلار به دانشجویان در حال تحصیل رشته‌های مربوط به کشاورزی از جمله بیوتکنولوژی کشاورزی، اهدا می‌شود. 

3. UFA Agriculture Award: این جایزه به مبلغ 1000 دلار و برای 4 بار از سوی دانشگاه لتبریج به دانشجویان رشته بیوتکنولوژی که شایستگی‌های لازم را دارند، اعطا می‌شود. 

4. Dr.O.M. McConkey Scholarship: در دانشگاه گوئلف، اسکالرشیپ به مبلغ 13500 دلار به دانشجویان رشته بیوتکنولوژی که در دوره کارشناسی ارشد و یا دکترای بیوتکنولوژی تحصیل می‌کنند و زمینه‌تحقیقاتی خود را محصولات کشاورزی- علوفه انتخاب کرده‌اند، تعلق می‌گیرد.  

 

پیدا کردن بورسیه‌های تحصیلی برای رشته مورد نظر و بر حسب شرایطی که هر فرد دارد، می‌تواند تا حدی دشوار باشد. از همین‌رو، ما در کانادا اپلای توصیه می‌کنیم، پیش از اقدام در جهت دریافت فاند و اسکالرشیپ، در این زمینه با متخصصین کانادا اپلای مشورت کنید.

 بهترین دانشگاه های بیوتکنولوژی در کانادا

رشته بیوتکنولوژی در حوزه علوم زیستی قرار می‌گیرد و رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی نیز برای این حوزه انجام می‌شود. بر همین اساس، در ادامه لیست بهترین دانشگاه‌های کانادا در جهان با رتبه بندی 2019 QS، آورده شده است: 

 

1-دانشگاه تورنتو: رتبه 12 7-دانشگاه دالهاوزی: رتبه 250-201 13-دانشگاه وسترن: رتبه 300-251
2-دانشگاه بریتیش کلمبیا: رتبه 26 8-دانشگاه لاوال: رتبه 250-201 14-دانشگاه سیمون فریزر: رتبه 350-301
3-دانشگاه مک گیل: رتبه 29 9-دانشگاه کلگری: رتبه 250-201 15-دانشگاه واترلو: رتبه 350-301
4-دانشگاه de Montreal: رتبه 150-101 10-دانشگاه کوئین کینگستون: رتبه 300-251 16-دانشگاه du Quebec: رتبه 400-351
5-دانشگاه آلبرتا: رتبه 150-101 11-دانشگاه گوئلف: رتبه 300-251 17-دانشگاه منیتوبا: رتبه 450-401
6-دانشگاه مک مستر: رتبه 200- 151 12-دانشگاه اوتاوا: رتبه 300-251 18-دانشگاه ساسکاچوان: رتبه 450-401

 

بازار کار و درآمد رشته بیوتکنولوژی در کانادا

فارغ التحصیلان بیوتکنولوژی می‌توانند در حوزه‌های  متنوعی مانند صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، محیط زیست، ژنتیک، پزشکی احیا، فرآیندهای کنترلی و یا تحقیق و توسعه، مشغول به کار شوند.

متوسط درآمد رشته بیوتکنولوژی در کانادا نیز، 79.494 دلار در سال است که می‌تواند بین 37.500 دلار در سال برای افراد تازه کار تا  92.086 دلار برای افراد باسابقه تغییر کند. 

امیدواریم این مقاله، اطلاعات مفیدی را در زمینه رشته بیوتکنولوژی در کانادا و شرایط تحصیلی و شغلی آن در اختیار شما قرار داده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیلی و کاری این رشته، همچنان می‌توانید با مشاورین کانادا اپلای در تماس باشید و یا سوالات خود را در بخش نظرات، وارد کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

واتساپ