شرایط تحصیل رشته هتلداری در کانادا برای دانشجویان ایرانی

در این مقاله، شرایط تحصیلی رشته هتلداری در کانادا بررسی شده است و امیدواریم بتواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد. با این وجود درصورتی که به راهنمایی‌های بیشتر، نیاز داشتید، می‌توانید با مشاوران کانادا اپلای نیز در تماس باشید.

معرفی رشته مدیریت هتلداری در کانادا

مدیریت هتلداری (Hospitality Management) در ایجاد شرایط آسایش، ایمنی و رفاه مشتری در هتل، رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی، تمرکز دارد تا رضایت مشتری را به دست آورد و به این ترتیب، وفاداری و تعداد دفعات بازگشت آنها را افزایش دهد. شما به عنوان دانشجوی مدیریت هتلداری، معمولا فرصتی برای کسب تجربه‌های آنی در سازمان‌های واقعی مهمانداری پیدا می‌کنید. 

موضوعات اصلی که در رشته‌های مربوط به مدیریت هتلداری پوشش داده می‌شود: عملکرد و بررسی کارایی هتل (Hotel Operation)، مدیریت ارتباطات در هتلداری، مدیریت ضیافت و پذیرایی، بهداشت خدمات غذایی، مدیریت مالی هتل و رستوران و مدیریت تور و مسافرت است.

در رشته مدیریت هتلداری، با مهارت‌های ضروری برای پیاده سازی توسعه کسب و کار، استراتژی‌های مدیریت کیفیت و مدیریت زنجیره تامین آشنا می‌شوید. توانایی‌های پایه اداری به منظور کنترل سازمان، برنامه ریزی و زمانبندی فعالیت‌ها را یاد می‌گیرید.

همچنین یکی از موضوعات مهمی که دانشجویان در طول دوره هتلداری می‌آموزند، سرویس و خدمت دهی مناسب به مشتری، یادگیری مهارت‌های ارتباطی و نحوه کار برای ایجاد ارتباط درست با همکاران و مشتری‌هاست.

 

گرایش‌های رشته هتلداری به همراه مدارک مربوطه در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا، در ادامه لیست شده است: 

 

 

برخی از دروس رشته‌های مرتبط با هتلداری: 

 

مدیریت گردشگری رهبری سازمانی در حوزه گردشگری
امور مالی هتلداری برنامه ریزی جشن ها و تشریفات
مدیریت بین المللی هتل میزآرایی هتل
تجربیات رهبری اتاق داری هتل
رفتار سازمانی  

 

شرایط تحصیل در رشته هتلداری در کانادا

شرایط کلی پذیرش تحصیلی رشته هتلداری در کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف کانادا و با توجه به شرایط افراد تا حدی متفاوت است، اما در ادامه شرایط کلی ارائه شده است:

 

 • مدرک زبان با نمره حداقلی تافل  79 تا 88 و نمره حداقلی آیلتس 4.5 تا 6.5 (در کالج و دانشگاه‌های مختلف)
 • حداقل 18 سال سن
 • انگیزه نامه‌ای که دلایل علاقه مندی شما را به خوبی مشخص کند.
 • حداقل معدل C برای دروس گذرانده دوران تحصیل
 • رزومه و مدارک تحصیلی دوره دبیرستان

هزینه و شهریه تحصیل در رشته هتلداری در کانادا

برخی از هزینه‌ها و شهریه‌های تحصیلی رشته های هتلداری در کانادا، بر حسب تعداد سال‌های تحصیل و نوع دانشگاه، در ادامه لیست شده است: 

 

رشته تحصیلی  دانشگاه و یا کالج تعداد سال های تحصیل هزینه سالانه بر حسب دلار هزینه زندگی در یک ماه (بر حسب دلار)
دیپلم هتلداری و گردشگری (همراه با کوآپ) مدرسه مدیریت تورنتو 2 9,423.22 1,938.16-1,132.03
کارشناسی مدیریت هتلداری و گردشگری (B.Com.) کالج هامبر 4 13,135.36 1,938.16-1,132.03
مدیریت جهانی گردشگری (B.A.) دانشگاه رویال رودز 2 15,683.06 1,583.31-1,123.61
دیپلم مدیریت آشپزی کالج هامبر 2 1,123.61 1938.14-1132.02

 

اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره هزینه‌های زندگی و تحصیلی درباره دانشگاه کانادایی مورد نظر خود بدانید، می‌توانید از مشاوران کانادا اپلایراهنمایی بخواهید. 

زمان ثبت نام برای رشته هتلداری در کانادا

به طور عمومی برای شروع ترم تحصیلی در یکی از رشته‌های هتلداری، باید حداقل 6 ماه قبل از آغاز ترم، نامه پذیرش تحصیلی خود را دریافت کرده باشید تا بتوانید کارهای ویزا و مسائل مربوط به خروج از کشور را انجام دهید.

رشته‌های هتلداری نیز بسته به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، در ترم‌های تابستان، پاییز و زمستان شروع می‌شوند.

شرایط بورسیه تحصیلی رشته هتلداری در کانادا

در رشته هتلداری و شاخه‌های مرتبط با آن نیز می‌توانید اسکالرشیپ و بورسیه دریافت کنید. برخی از این موارد را در ادامه مشاهده می‌کنید: 

 

 1. Aramark Scholarship: این اسکالرشیپ از سوی دانشگاه نیوبرانزویک، به مبلغ 1000 دلار (یکبار) به دانشجویان شایسته ورودی مدیریت کاربردی هتلداری و گردشگری که به حوزه مواد غذایی علاقه دارند، اعطا می‌شود.

 

2. Delta Hotels Hospitality Scholarship: این اسکالرشیپ، از سوی دانشگاه مونت سنت وینسنت (Mount Saint Vincent)، به دانشجویان شایسته‌ای که معدل حداقل 3.5 دارند و در حال گذراندن سال سوم دوره کارشناسی هستند و در رشته مدیریت هتلداری تحصیل می‌کنند، تعلق می‌گیرد. 

 

3. Delta Hotels Hospitality and Tourism Scholarship- University of Calgary: از سوی دانشگاه کلگری، مبلغ 1500 دلار به دانشجویان شایسته سال دوم و سوم کارشناسی رشته مدیریت گردشگری به عنوان اسکالرشیپ تعلق می‌گیرد.

4. Joan Harriss Scholarship: از سوی دانشگاه کیپ برتون، مبلغ 500 دلار (دو بار) به دانشجویان در حال تحصیل مدرسه تجارت شانون که دوره کارشناسی هتلداری و مدیریت گردشگری را می‌گذارانند، اسکالرشیپ می‌تواند اعطا شود.   

پیدا کردن بورسیه‌های تحصیلی برای رشته مورد نظر و بر حسب شرایطی که هر فرد دارد، می‌تواند تا حدی دشوار باشد. از همین‌رو، ما در کانادا اپلای توصیه می‌کنیم، پیش از اقدام در جهت دریافت فاند و اسکالرشیپ، در این زمینه با متخصصین کانادا اپلای مشورت کنید.

لیست دانشگاه های دارای رشته هتلداری در کانادا

 1. کالج سنکا (Seneca College) : این کالج در سال 1967 تاسیس شده و رشته مدیریت هتلداری در آن، معروف است. مدیریت هتلداری آن در پردیس Markham ارائه می‌شود که در سال 2005 تاسیس شده است. مدرک اعطا شده، گواهینامه کالج اونتاریو است و طول دوره، دو ترم و یا به عبارتی دیگر، 8 ماه است.

 

2. کالج جورج براون (Georg Brown college) : این کالج در سال 1967 تاسیس شده و زیرساختارهای عالی دارد. مرکز هتلداری و هنرهای آشپزی در این کالج، در دو مدرسه نامدار آن، به نام‌ مدرسه آشپزی و هتلداری و مدیریت گردشگری ارائه می‌شود.

 

3. کالج ونکوور پرمیر (Vancouver Premier) : طبق آمارهای منتشر شده این دانشگاه، 75% فارغ التحصیلان این دانشگاه که در رشته هتلداری تحصیل کرده‌اند، شغل مناسب خود را پیدا کرده‌اند. برخی از دوره‌های این کالج، دیپلم مدیریت هتلداری (12 ماه و یا 24 ماه همراه کوآپ)، گواهی نامه مدیریت خدمات غذایی (6 ماه با گذراندن دوره‌هایی برای کسب تجربه) است.

 

4. کالج الگون کوئین: (Algonquin College) : این کالج در سال 1967 تاسیس شده و در حال حاضر سه پردیس دارد. این کالج بیش از 16 هزار دانشجو در 180 رشته علمی دارد. حدود 85% از این دانشجویان، حداقل در طول 6 ماه بعد از اتمام تحصیل، وارد باز کار می‌شوند. برخی از دوره‌های این کالج، مدیریت هتلداری، مدیریت رستوران، مدیریت رویدادها، و دیپلم گردشگری است. 

 

5. کالج فن شاو (Fanshawe College) : این کالج در سال 1967 تاسیس شده و یکی از معروف‌ترین کالج‌ها در ارائه دوره‌های آموزشی هتلداری و گردشگری است. برخی از دوره‌هایی که این دانشگاه ارائه می‌دهد، آموزش آشپزی، مدیریت هتلداری در شاخه‌های غذا و عمومی است.

 

6. کالج هامبر(Humber College) : این کالج نیز در سال 1967 تاسیس شده است. برخی از دوره‌های آن، مربوط به آموزش خدمات غذا، مهارت‌های آشپزی، مدیریت هتلداری، مدیریت گردشگری، خدمات تفریح و سرگرمی است. 

 

7. کالج سالت (Sault College) : در سال 1965 تاسیس شده  و دوره های مدیریت هتلداری را در شاخه‌های گوناگون آموزش می‌دهد. 

 

8. کالج نیاگارا (Niagara College): این کالج در سال 1961 تاسیس شده و در آن دوره‌های مختلفی مربوط به مدیریت هتل و هتلداری ارائه می‌شود. موسسه کانادایی غذا و نوشیدنی در این کالج، با حدود 40 هکتار فضا، طرز تهیه غذاها و نوشیندنی‌های مختلف را به دانشجویان، اموزش می‌دهد. 

 

9. کالج مدیریت هتل امپریال (Imperial Hotel Management College): این کالج مدرسه خوبی در حوزه هتلداری و مدیریت هتل در کاناداست و در ونکوور قرار گرفته است. دوره‌های مرتبط به رشته هتلداری در این دانشگاه، در دو گرایش جداگانه ارائه می‌شود: دوره 9 ماهه مدیریت اجرایی هتل با ارائه مدرک دیپلم و دوره دوازده ماهه در رشته مدیریت بین‌المللی هتل با ارائه مدرک دیپلم حرفه‌ای. 

 

10. کالج سلکریک (Selkirk College): این کالج یکی از معروف‌ترین کالج‌ها در حوزه هتلداری است که در سال 1966 تاسیس شده است. در حال حاضر، این کالج، دارای 8 پردیس است و دورس مختلفی را در حوزه مدیریت هتل و گردشگری ارائه می‌دهد. برخی از دروسی که این دانشگاه ارائه می‌دهد، آموزش آشپزی، مدیریت مواد غذایی، برگزاری تفریحات و ورزش گلف است. 

 

برخی دیگر از کالج‌هایی که رشته هتلداری را ارائه می‌دهند: 

 

 • کالج La Cite

 

 

 

 

 • کالج Lambton

 

اگر بعد از اتمام دوره هتلداری در کانادا تمایل به اقامت در این کشور داشتید، با توجه به بزرگی کشور و شرایط اقتصادی و گردشگری مناسب، احتمال یافتن مشاغل مناسب برای شما وجود خواهد داشت.

بازار کار رشته هتلداری در کانادا

افراد فارغ التحصیل رشته مدیریت هتلداری می‌توانند در رستوران‌ها، هتل‌ها، خدمات غذایی و مکان‌های تفریحی مشغول به کار شوند. برخی از مشاغل این حوزه در ادامه لیست شده است: 

 

 • کارمند بخش خدمات اداری
 • هماهنگ کننده رویدادها
 • نماینده خدمات مشتریان
 • مدیر عملیات
 • مدیر توسعه گردشگری
 • مدیریت هتل
 • نماینده تور
 • مدیر رستوران
 • مدیر بخش مواد غذایی
 •  

میزان درآمد این مشاغل بسته به موقعیت شغلی و استانی که در کانادا انتخاب می‌کنید، متفاوت است، با این حال، می‌توان درآمد بین 41.453 تا 52.000 دلار در سال را برای این حوزه شغلی در کانادا در نظر گرفت. جدول زیر نیز، درآمد متوسط مشاغل این حوزه در استان‌های مختلف کانادا را نشان می‌دهد:

 

ایالت های کانادا درآمد هتلداری بر حسب دلار
کبک 82.875
آلبرتا 52.000
بریتیش کلمبیا 52.000
اونتاریو 32.419

 

امیدواریم این مقاله، اطلاعات مفیدی را در زمینه رشته هتلداری در کانادا و شرایط تحصیلی و شغلی آن در اختیار شما قرار داده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیلی و کاری این رشته، همچنان می‌توانید با مشاورین کانادا اپلای در تماس باشید و یا سوالات خود را در بخش نظرات، وارد کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

هم اکنون می توانید رشته مورد نظر خود را جستجو کنید

واتساپ